انحلال شرکت ، انحلال شرکت با مسئولیت محدود ، انحلال شرکت سهامی خاص ، منحل کردن شرکت

 

انحلال شرکت
انحلال شرکت

 

انحلال شرکت

 

منظور از انحلال شرکت، تعطیل شدن، از بین رفتن و برچیده شدن شرکت است. سهامداران و شرکای شرکت طبق قانون تجارت موظف هستند که منحل شدن شرکت را به اداره ثبت شرکت ها اعلام نمایند تا این موضوع به طور رسمی ثبت گردد.

منحل کردن شرکت

 

پس از منحل کردن شرکت، کلیه دارایی ها به حالت تعلیق در می آید تا در مورد پرداخت بدهی های شرکت تعیین تکلیف گردد. بعد از کسر بدهی شرکت، مابقی اموال طبق سرمایه یا سهام بین شرکا یا سهامداران تقسیم می شود.

هزینه انحلال شرکت

 

هزینه انحلال شرکت بستگی به وسعت و سابقه فعالیت آن دارد. اما در حالت کلی مبلغ زیادی نخواهد بود.

 

منحل کردن شرکت
منحل کردن شرکت

 

انحلال شرکت تضامنی

 

طبق ماده ۱۳۶ قانون تجارت، انحلال شرکت تضامنی در صورتی که یکی از شرکا با ارائه دلیل از دادگاه تقاضا کند ممکن است. البته در صورتی که دادگاه دلایل آن فرد را موجه بداند.

مدارک لازم برای انحلال شرکت

 

مدارک لازم برای انحلال شرکت سهامی خاص به شرح زیر می باشد:

 

  • ارائه صورتجلسه امضا شده انحلال شرکت
  • ارائه تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیر تصفیه
  • آگهی دعوت سهامداران برای شرکت در جلسه انحلال شرکت
  • آخرین آگهی روزنامه تغییرات شرکت

 

منحل شدن شرکت

 

پس از منحل شدن شرکت، پروژه های در دست اجرا و ناتمام باید تکمیل شود زیرا شرکت باید تا پایان قرارداد به وظایف خود عمل نموده و پروژه هایی را که به آن ها متعهد است تا حصول نتیجه ادامه دهد.

 

انحلال شرکت با مسئولیت محدود
انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 

انحلال شرکت با مسئولیت محدود همانند دیگر شرکت ها تحت شرایطی که در ادامه به آن اشاره می کنیم انجام می گیرد. این شرایط ممکن است بنا به دلایل عام منحل کردن شرکت و یا به دلایل خاص همان شرکت باشد.

انحلال شرکت مسئولیت محدود

 

برای انحلال شرکت مسئولیت محدود ارائه صورتجلسه تایید شده انحلال شرکت، تصویر مدرک شناسایی مدیر تصفیه، ارائه آگهی دعوت به مجمع فوق العاده و آخرین آگهی روزنامه رسمی شرکت ضروری است.

 

هزینه انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 

اگر مدارک انحلال شرکت با مسئولیت محدود که به اداره ثبت شرکت ها  ارسال شده کامل باشد از طریق سامانه اعلام می شود تا مدیر تصفیه برای امضا دفاتر مربوطه و پرداخت هزینه انحلال شرکت با مسئولیت محدود به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نماید و مدارک انحلال شرکت را تحویل بگیرد

 

مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 

یکی از مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود این است که همه شرکا باید صورتجلسه انحلال شرکت را امضا نمایند. در غیر اینصورت انحلال شرکت اتفاق نمی افتد.

 

فرم انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 

برای دریافت نمونه فرم انحلال شرکت با مسئولیت محدود می توانید به وبسایت ثبت شرکت ها مراجعه نمایید.

 

صورتجلسه انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 

اگر یکی از شرکا برای امضای صورتجلسه انحلال شرکت با مسئولیت محدود حضور نداشته باشد اما به یکی از اعضا برای این موضوع وکالت بدهد، موکل می تواند صورتجلسه انحلال شرکت را به جای عضو غایب امضا نماید.

مراحل انحلال شرکت مسئولیت محدود

 

طبق ماده ۲۱۱ قانون تجارت یکی از مراحل انحلال شرکت مسئولیت محدود، تقسیم بخشی از دارایی شرکت بین شرکاست که در مدت تصفیه به آن نیاز نمی باشد.

 

انحلال شرکت سهامی خاص
انحلال شرکت سهامی خاص

 

انحلال شرکت سهامی خاص

 

تنها موردی که برای انحلال شرکت سهامی خاص نیاز به حکم دادگاه ندارد، ورشکستگی شرکت است. یعنی هنگامی که شرکت ورشکسته می شود و حکم آن صادر می گردد به طور خودکار منحل شده است.

انحلال شرکت سهامی

 

به محض انحلال شرکت سهامی نمی توان اموال و دارایی های شرکت را بین سهامداران و مدیران تقسیم نمود بلکه ابتدا باید نسبت به دریافت مفاصا حسابی مالیاتی اقدام کنید سپس می توانید دارایی های شرکت را تقسیم نمایید.

مراحل انحلال شرکت سهامی خاص

 

در مراحل انحلال شرکت سهامی خاص، اگر مجمع عمومی فوق العاده انحلال با حضور اکثریت سهامداران تشکیل گردد، ارائه صورتجلسه مجمع و رعایت مفاد لایحه اصلاحی قانون تجارت و مقررات وفق اساسنامه الزامی است.

صورتجلسه انحلال شرکت سهامی خاص

 

اگر تصمیم به انحلال شرکت خود گرفته اید باید نسبت به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام نموده و در آن مجمع، صورتجلسه انحلال شرکت سهامی خاص خود را تنظیم نمایید.

هزینه انحلال شرکت سهامی خاص

 

هزینه انحلال شرکت سهامی خاص با هزینه انحلال شرکت با مسئولیت محدود برابر است و کمی بیشتر از ثبت یک صورتجلسه تغییرات هزینه دارد.

انحلال شرکت سهامی خاص در قانون تجارت

 

طبق ماده ۲۰۹ لایحه اصلاحی انحلال شرکت سهامی خاص در قانون تجارت، تصمیم گیری برای انحلال شرکت و معرفی مدیر تصفیه به همراه نشانی آن باید طی مدت پنج روز از مجمع عمومی فوق العاده به اداره ثبت شرکت ها انجام گردد.

نحوه انحلال شرکت سهامی خاص

 

یکی از نکات مهم در حوزه کسب و کار برای افرادی که صاحب شرکت سهامی خاص هستند اطلاع از نحوه انحلال شرکت سهامی خاص و قوانین و مقررات مربوط به آن است. شاید تاسیس یک شرکت آسان باشد و هر فردی بخواهد برای خود یک شرکت راه اندازی کند اما باید بدانید انحلال شرکت کار ساده ای نیست و ممکن است دردسرهای زیادی برای شما ایجاد نماید.

 

مراحل انحلال شرکت
مراحل انحلال شرکت

 

مراحل انحلال شرکت

 

اولین مرحله از مراحل انحلال شرکت تشکیل مجمع عمومی فوق العاده است که در آن نسبت به انحلال شرکت تصمیم گیری می شود.

شرایط انحلال شرکت

 

شرایط انحلال شرکت به ترتیب زیر می باشد:

  • اگر صاحبان سهام در مجمع عمومی فوق العاده به هر علتی رای بر انحلال شرکت دهند
  • هنگامی که شرکت نتواند موضوعی را که برای آن تاسیس شده انجام دهد
  • اگر زمان فعالیت شرکت محدود شده باشد و اقدامی برای تمدید آن صورت نگیرد
  • اگر شرکت ورشکسته شود
  • اگر بنا بر هر علتی دادگاه حکم قطعی انحلال شرکت را صادر نماید.

انحلال شرکت تعاونی

 

یکی از دلایل انحلال شرکت تعاونی عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط به شرکت های تعاونی است. اگر یک شرکت تعاونی این قوانین را رعایت نکند، وزارت تعاون پس از سه بار اخطار می تواند نسبت به انحلال آن اقدام نماید.

اظهارنامه انحلال شرکت

 

اظهارنامه انحلال شرکت در دو زمان باید به سازمان امور مالیاتی ارائه شود. یکی قبل از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای انحلال شرکت و دیگری شش ماه بعد از این که شرکت منحل شد.

 

درخواست انحلال شرکت
درخواست انحلال شرکت

 

درخواست انحلال شرکت

 

پس از مجمع عمومی فوق العاده، صورتجلسه درخواست انحلال شرکت به امضا سهامداران و شرکا می رسد و همراه با مدارک مشخصی از طریق پست پیشتاز به اداره ثبت شرکت ها ارسال می گردد.

اظهارنامه انحلال

 

در صورتی که اظهارنامه انحلال شرکت تنظیم و ارائه نشود، مدیران شرکت به جریمه مالیاتی محکوم می گردند.

ثبت انحلال شرکت

 

ثبت انحلال شرکت تا قبل از اینکه آگهی انحلال در روزنامه ای که شرکت آگهی های خود را در آن منتشر می کند، چاپ نشود، به طور رسمی انجام نشده است.

 

نحوه انحلال شرکت
نحوه انحلال شرکت

 

نحوه انحلال شرکت

 

نحوه انحلال شرکت به این صورت است که پس از تصمیم گیری در مجمع عمومی فوق العاده، یک نفر به عنوان مدیر تصفیه تعیین می شود. مدیر تصفیه نماینده شرکت منحل شده تلقی می گردد و وظایف و اختیارات هیئت مدیره پایان می یابد.

نحوه انحلال شرکت اینترنتی

 

نحوه انحلال شرکت اینترنتی بستگی به این دارد که شرکت مورد نظر چه نوع شرکتی باشد.

صورتجلسه انحلال شرکت تعاونی

 

هنگامی که یک شرکت تعاونی منحل می شود، بلافاصله باید انحلال آن ثبت گردد و در مورد تصفیه آن طبق قانون تجارت اقدام شود. همچنین صورتجلسه انحلال شرکت تعاونی باید به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد.

قانون انحلال شرکت

 

طبق قانون انحلال شرکت، مدیر تصفیه وظیفه دارد تا به مدت ده سال مسئولیت پاسخگویی و تسویه حساب بدهی ها، طلب ها، پرداخت مالیات های مستقیم و غیر مستقیم و دیگر اموری که ناتمام مانده را بر عهده بگیرد.

 

5/5 - (4 امتیاز)
مشاوره رایگان