رتبه بندی شرکت، مدارک لازم و هزینه رتبه بندی شرکت ۱۴۰۲

 

رتبه بندی شرکت

 

رتبه بندی
رتبه بندی

 

رتبه بندی یکی از مهم ترین کارهایی است  که یک شرکت پس از تاسیس باید آن را پیگیری نمایند، پیگیری جهت رتبه بندی شرکت توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می باشد. گرید به معنای اخذ امتیاز و گرید یک شرکت متناسب با استانداردهای ارائه شده توسط آن شرکت می باشد. گرید شرکت مزیت های زیادی را برای آینده کاری شرکت در پی دارد.

به عنوان مثال شرکت هایی که قصد شرکت در مناقصه ها را دارند، باید حتما به دنبال اخذ رتبه ی متناسب با فعالیتشان باشند، زیرا یکی از معیارهای مهم در برنده شدن مناقصات علاوه بر پیشنهاد بودجه ی پایین و به صرفه، رتبه بالای شرکت نیز می باشد. فرض کنید که قرار است یک سری از شرکت های پیمانکاری در یک مناقصه شرکت نمایند، اگر دو شرکت یک قیمت را پشنهاد دهند، اولویت با شرکت می باشد که در گرید بالاتری را اخذ نموده است.

رتبه بندی شرکت ها برای سنجش مهارت و اعتبار آن ها است. این اعتبار برخاسته از رتبه بندی به شرکت اجازه می دهد تا خود را در مراحل بالاتری مطرح کند و پروژه های بیشتر و بزرگتری را قبول کند.هر چقدر رتبه بالاتر باشد، وجهه شرکت بیشتر شده و به همین دلیل شرکت مورد نظر می تواند طرح هایی در مقیاس بالاتر را در دست بگیرد.یک شرکت نمی تواند به یک باره رتبه خیلی بالایی را بگیرد و باید با صبر و در طول زمان آن را به دست آورد.

 

تنها راه قطعی برای به دست آوردن رتبه ای بیشتر از رتبه سابق خود این است که هر بار پروژه های خود را بهتر انجام داده تا در رتبه بندی بعدی اعتبار کسب کنید.

 

استعلام رتبه بندی شرکت

 

استعلام رتبه بندی شرکت هم در ساجار انجام می شود. در این سامانه می توانید رتبه بندی بودن یا نبودن شرکت را استعلام کنید. با ورود به صفحه سایت ساجار می توانید مشخص کنید که هر شرکت با چه رتبه ای ثبت شده است و چه نوع پروژه هایی را برای چه کارفرماهایی انجام داده است.

 

رتبه بندی شرکت ها چیست

 

رتبه بندی شرکت ها چیست؟ افراد زیادی وقتی برای اولین بار قصد گرفتن رتبه را دارند، به دقیق از هدف دقیق رتبه بندی اطلاعی ندارند و فقط به طور کلی می دانند که رتبه بندی به پیشرفت شرکت کمک می کند. در اینجا نقش شرکت های حقوقی مثل شرکت ثبت فوری پررنگ می شود و وظیفه ما ایجاب می کند تا اطلاعات دقیق خود در این باره را در اختیار کسانی قرار دهیم که به ما مراجعه می کنند.

اگر بخواهیم رتبه بندی را در چند جمله کلی خلاصه کنیم به این نتیجه می رسیم که رتبه بندی نوعی مقیاس است که توسط آن کارفرماها می توانند از خوب بودن کار شرکت های مختلف مطمئن شوند.

 

بعد از اینکه هر شرکت رتبه خودش را به دست آورد، می توان وارد سامانه ساجار شد و از وجود این رتبه مطمئن شد.

 

رتبه بندی مشاوران

 

رتبه بندی مشاوران تفاوت چندانی با رتبه بندی شرکت های معمولی ندارد و تفاوت این شرکت ها با دیگران این است که رتبه مشاور، همانطور که از اسم آن مشخص است برای تعیین مهارت های شرکت های مشاور انتخاب می شود. رتبه مشاور هم مثل گرید شرکت های دیگر فقط در صورتی امکان پذیر است که چند نفری را با تخصص کامل در شرکت داشته باشید و همینطور سابقه و مهارت را به اندازه کافی داشته باشید.

 

رتبه بندی پیمانکاران

 

رتبه بندی پیمانکاران بعد از اینکه شرکت به عنوان یک شرکت پیمانکاری رسمی ثبت شد، به دست می آید. برای تضمین گرفتن درجه بهتر در هر رتبه بندی باید شرایط قانونی لازم را داشته باشید و تمام قوانین مربوط به رتبه بندی را به طور کامل رعایت کنید.

در همین حین باید اسنادی که برای گرید شرکت لازم است، کامل و دقیق تهیه کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

شما متقاضیان عزیز می توانید به شرکت ثبت فوری برای انجام تمام مراحل گرید شرکت، اعتماد کنید. شرکت ثبت فوری سابقه طولانی در انجام کارهای حقوقی مربوط به این مسئله دارد و با خوشحالی تجربیات خود را در اختیار متقاضیان رتبه بندی قرار می نهد. این کار می تواند به صورت حضوری یا از طریق تماس انجام شود.

 

تمدید رتبه شرکت

 

تمدید رتبه شرکت ، کارگزاران را از دردسر رتبه بندی دوباره نجات می دهد. اگر بعد از اینکه مهلت استفاده از رتبه فعلی تمام شد و شرکت به اندازه کافی پیشرفت نکرده بود تا به رتبه بالاتر برسد یا به دلایل مختلفی سهامداران شرکت نتیجه گرفتند که در حال حاضر تصمیم به افزایش رتبه ندارد، شما می توانید به جای شرکت در رتبه بندی شرکت ها، رتبه قبلی را دوباره و برای مدتی دیگر تمدید کنید.

 •  البته شرکت باید صلاحیت قبلی خودش را حفظ کرده باشد و در صورت پسرفت و نداشتن پروژه های با کیفیت کافی در مدت زمان داشتن رتبه، نمی تواند آن را تمدید کند.
 • نکته مهمی که درباره تمدید رتبه یک شرکت وجود دارد این است که این کار فقط می تواند دو دفعه انجام شود و بعد از آن، شرکت باید برای رتبه دیگری اقدام کند یا به طور کلی رتبه اش را از دست بدهد.

 

هزینه رتبه بندی شرکت

 

هزینه رتبه بندی شرکت را می شود در چند دسته بررسی کرد. کمترین سطح هزینه ها برای گرفتن اسناد مورد نیاز خرج می شود. بعد از آن قسمت روزنامه رسمی است. اما بیشترین هزینه ای که در گرید شرکت با آن روبه رو می شوید، زمان کار و انجام پروژه ها است. شرکت ها صرفا به دلیل اینکه پروژه بزرگی را انجام داده اند، تایید نمی شوند. این پروژه ها باید کاملا دقیق باشند و تمام قوانینی که در نظام نامه آورده شده را رعایت کرده باشند.

شرکت ثبت و رتبه قادر است تمام مراحل تمدید رتبه بندی را با کمترین هزینه برای شما کامل کند و یا در این راه به عنوان مشاور همراه شرکت شما باشد. برای آشنایی بیشتر با قوانین آیین نامه گرید شرکت با ما در شرکت ثبت فوری تماس بگیرید.

 

رتبه بندی شرکت
رتبه بندی شرکت

 

رتبه بندی

 

در رتبه بندی شرکت سنجش راحت توان فنی و مالی یک شرکت توسط کارفرماها، پی بردن به نقاط ضعف و قوت شرکت و در نتیجه برنامه ریزی راحت تر برای آینده کاری شرکت توسط مدیران و امکان بستن قرار داد با سازمان های دولتی، شناخته شدن بین رقیبان و افزایش اعتبار شرکت از دیگر مزیت های اخذ رتبه شرکت می باشد.

اما برای اینکه یک شرکت بتواند اقدام به اخذ رتبه نمایند باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی خاصی که از سوی سازمان مدیریت کشور تعیین شده است، باشد از این رو به تمامی افرادی که قصد ثبت شرکت را دارند، توصیه می شود قبل از ثبت شرکت و ثبت برند از این شرایط آگاهی لازم را کسب نمایند تا در طی مراحل اخذ رتبه شرکت با مشکل مواجه نگردند.

گرید شرکت ها یک شرط لازم برای این است که شرکت شما بتواند پروژه های دولتی را در دست بگیرد. پروژه های کار دولتی به مناقصه گذاشته می شود تا بهترین کارگزار پیدا شود و این یعنی هر امتیاز شرکت های شرکت کننده در نظر گرفته می شود و رتبه بندی موضوعی است که برای هر مناقصه لازم است. اینکه برای هر مناقصه به چه رتبه ای نیاز دارید، بسته به این است که پروژه ای که می خواهید چقدر بزرگ است و چقدر اهمیت دارد.

 

شرکت ها با رتبه پنج شروع می کنند و هر چه سطح مهارت کار آن ها افزایش پیدا می کند، به رتبه یک نزدیکتر می شوند که به معنی درخواست های کاری بیشتر خواهد بود.

 

شرایط رتبه بندی شرکت

 

شرایط رتبه بندی شرکت ها بر اساس توانایی کارگزاران شرکت است. معیارهایی که برای درجه بندی یک شرکت خواسته می شود شامل چنین شرط هایی می باشد:

برای گرفتن هر رتبه ای باید سابقه انجام پروژه هایی در آن سطح یا نزدیک به آن را داشته باشید. مثلا بعد از انجام چند پروژه موفق و با ارائه اسناد آن ها می توانید برای سطح پنجم در رتبه ها درخواست دهید ولی طبیعتا هر چه جلوتر بروید باید سابقه انجام پروژه های بیشتری داشته باشید که باعث می شود کار گرفتن رتبه بهتر، کاری طولانی و طاقت فرسا باشد. اما این رتبه بندی ارزش صبر و تلاش مسئولان را خواهد داشت چون بعد از به نتیجه رسیدن، امکان سود بیشتری را برای خود فراهم می آورید.

همینطور برای اینکه غول گرید شرکت را از پا درآورید، شرکت شما نیاز به نیروی کاری دارد که در رشته کاری شرکت دارای تخصص باشد. این افراد باید تحصیلات خودشان را در رشته مرتبط با رشته کاری شرکت گذرانده باشند و در کار مورد نظر، صاحب نظر باشند.

 

در آخر شرکت باید اظهارنامه مالیاتی خود را برای شرکت در مناقصه داشته باشد.

 

مراحل رتبه بندی شرکت

 

مراحل رتبه بندی شرکت شامل دو قسمت است. در ابتدا شرکت از نظر توان کاری و توان فنی مورد بررسی قرار می گیرد. درآمد و میزان پروژه های شما بررسی می شود و بازرسان تصمیم می گیرند که آیا تجهیزات شما به اندازه کافی مناسب است یا خیر. آیا نیروی متخصص کافی در کار شرکت شده؟ با توجه به این مسائل تصمیم گرفته می شود که شرکت شامل گروهی است که رتبه درخواستی خود را به دست می آورند یا جزو شرکت هایی است که درخواست رتبه آن ها رد می شود.

در صورتی که شرکت این دو مرحله را بگذراند، هنوز چند مورد قانون در مورد گرید شرکت وجود دارد که باید رعایت شده باشند.

 • مقام های بالاتری که در شرکت شما کار می کنند نباید شغل دولتی رسمی داشته باشند.
 • در صورتی که مدیران شرکت شما در زمان انجام پروژه های کاری عملی خلاف قانون انجام داده باشند که به دلایلی باعث اختلال در انجام طرح شده باشد، رتبه مورد نظر به دست نخواهد آمد.

 

در نهایت مراحل رتبه بندی شرکت را یادآوری می کنیم:

 1. در حقیقت مراحل رتبه بندی برای هر شرکت از زمان ثبت آن شرکت شروع می شود. در حالی که این مسئله غیر رسمی است و معمولا به عنوان یکی از مراحل رتبه بندی دسته بندی نمی شود اما واقعیت این است که تمام سابقه شرکت در زمان رتبه بندی چک می شود پس از روز اول کاری، مسابقه گرفتن رتبه شروع می شود.
 2. در این قسمت باید رسما درخواست دهید تا رتبه بندی درخواستی شما بررسی شود. این درخواست توسط سامانه ساجات ثبت می شود و از اینجا بعد وظیفه نماینده شرکت است که ادامه کار را پیگیری کند.

 

نحوه رتبه بندی شرکت
نحوه اخذ رتبه شرکت

 

نحوه رتبه بندی شرکت

 

نحوه رتبه بندی را قصد داریم در این قسمت برای شما توضیح دهیم ، از آنجا که برای همکاری با سازمان های دولتی و عملکرد بهتر و تبلیغات موثرتر در حوزه ی کاری خود نیاز به اخذ رتبه دارید، باید قبل از ثبت شرکت با شرایط لازم برای اخذ و نحوه گرید شرکت آشنایی کامل داشته باشید. یکی از این شرایط این است که حداقل ۷۰ درصد اعضای هیئت مدیره دارای مدرک کارشناسی و بالاتر باشند.اگر به این موضوع آگاهی داشته باشید در هنگام معرفی اعضای هیئت مدیره در مرحله ی ثبت شرکت این شرایط را لحاظ خواهید کرد.

یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت ثبت شده برای اخذ رتبه باید دارای ۷ سال سابقه ی کار و بیمه در یک شرکت دارای رتبه داشته باشد، پس به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از ثبت شرکت شما یا یکی از دوستانتان که قرار است عضو اصلی هیئت مدیره باشد در یک شرکت رتبه بندی شده به مدت ۷ سال مشغول فعالیت شود.

 

مدیران اصلی شرکت در هنگام اخذ رتبه برای شرکت نباید عضو هیچ ارگان یا نهاد دولتی باشند.

 

شرکت برای اخذ گرید نباید به هیچ عنوان دارای سوء پیشینه باشد، زیرا سوء پیشینه ی شرکت باعث محدودیت شرکت در انجام پروژه های دولتی و خصوصی می شود و برای اخذ رتبه شرکت نباید دارای محدودیت فعالیت در شاخه ی مربوط به خود باشد.

برخی از شرکت ها تمایل دارند تا برای دو شاخه اخذ گرید نمایند، این امر در صورتی امکان پذیر می باشد که در هیئت مدیره ی شرکت دو مهندس که هر کدام از آن ها دارای حداقل ۳ سال سابقه ی کار و بیمه در حوزه ی مرتبط می باشند، حضور داشته باشند.

 

تمامی اعضای هیئت مدیره نباید هیچ گونه سوء سابقه کیفری داشته باشند.

 

رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک

 

رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک از سطح شماره هفت شروع می شود. یعنی گرید شرکت های عادی دو سطح کمتر از شرکت های انفورماتیک است و شرکت های انفورماتیک باید سطوح بیشتری را برای رسیدن به رتبه اول طی کنند.

شورای عالی انفورماتیک وظیفه دارد که محیط سالمی را برای رقابت شرکت های انفورماتیک به وجود آورد و برای کامل کردن هدف خود، به طور دائم نظام انفورماتیک را بازبینی می کند و هماهنگی های لازم را به وجود می آورد.

 

شورای عالی انفورماتیک فقط مرتبط با حوزه ارتباطات و اطلاعات است و در رتبه بندی شرکت های معمولی هیچ دخالتی ندارد.

 

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت
مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت

 

خوشبختانه می توان مراحل تقاضای گرید شرکت را به صورت اینترنتی از طریق سامانه ساجات انجام نمود، برای آگاهی از مدارک مورد نیاز برای اخذ رتبه شرکت نیز می توانید در گوگل سامانه ساجات را سرچ کرده و در قسمت تقاضای گرید برای شرکت مدارک لازم برای رتبه بندی را مشاهده نموده و اقدام به تهیه و تکمیل مدارک نمایید.

با توجه به نوع فعالیت شرکت و سابقه ی کار و توان فنی می توان برای اخذ رتبه شرکت در سامانه تقاضا نمود. به عنوان مثال اگر شرکتی در زمینه ی راه سازی فعالیت دارد، می تواند برای اخذ رتبه پیمانکاری تقاضا نماید، با توجه به توان مالی، فنی و استانداردهای کسب شده توسط شرکت از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی شرکت بین ۱ تا ۵ به این شرکت امتیاز داده می شود.رزومه پژوهشی پربار اعضای هیئت مدیره، سابقه کار بالای مدیران در کسب رتبه ی بالا تاثیر بسزایی دارد.

 

دقت نمایید که رتبه ی ۱ برترین رتبه می باشد و هر چقدر سابقه ی کاری و کیفیت و تعداد پروژه های انجام شده توسط شرکت بالاتر رود، امکان ارتقای رتبه نیز وجود خواهد داشت.

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت باید کامل و بی نقص باشند و این مسئولان شرکت را برآن وامی دارد تا از قبل برای آن آماده باشند و مدارک را تهیه کرده باشند. به همین خاطر تحقیق درباره مدارک مورد نیاز یکی از دغدغه های مسئولان شرکت ها است و سایت های مختلفی از جمله شرکت ثبت فوری اقدام به انتشار لیست این موارد کرده اند. البته مشاوران ما در شرکت ثبت فوری آماده هستند تا درباره مدارک و مراحل کار بیشتر به شما توضیح دهند. شما می توانید در هر زمان از روز با مشاوران شرکت ثبت فوری تماس گرفته و یا به آدرس اینترنتی https://sabtorotbe.ir  مراجعه کنند.

 

رتبه بندی شرکتها

 

برای تقاضای رتبه بندی بهتر است که با انواع گرید و تفاوت آن ها و شاخه های گرید آشنایی داشته باشید. شرکت ها بر اساس نوع رتبه به انواع رتبه بندی پیمانکاری، رتبه بندی مشاوران، انبوه سازان، انفورماتیک، شرکت های طرح و ساخت، رتبه بندی epc که شرکت های صنعتی و غیر صنعتی را در بر می گیرد تقسیم بندی می شوند.

شرکت هایی که برای اخذ رتبه بندی پیمانکاری می توانند در سامانه ی ساجات تقاضا نمایند، شرکت هایی می باشند که در ۱۱ شاخه ی ساختمان، صنعت و معدن، مرمت آثار باستانی، کاوش های زمینی، کشاورزی، رشته تامین تولید و بهره برداری انرژی، امورآب، راه سازی، ارتباطات، نفت و گاز و تاسیسات فعالیت می نمایند و تمامی شرایط ذکر شده را دارا می باشند.

 

رتبه بندی شرکتها
رتبه بندی شرکتها

 

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

 

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک فقط برای شرکت هایی صادق است که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت کنند.

 • رتبه ای که شرکت های انفورماتیک کسب می کنند فقط به مدت دوازده ماه ارزش دارند.
 • برای تایید رتبه های انفورماتیک، اداره مالیات باید شرکت را تایید کرده باشد.
 • در شرکت های انفورماتیک باید کارکنانی متخصص و حرفه ای کار کنند.
 • گرفتن رتبه بالاتر در شرکت های انفورماتیک به مقدار درآمد آن شرکت نیز بستگی دارد.
 • در نهایت شرکت انفورماتیک باید پروژه هایش را با کیفیت کافی به کارفرما تحویل داده باشد.

 

قوانین رتبه بندی شرکت

 

قوانین رتبه بندی شرکت ها چندان سخت و بغرنج نیست. با کمی دقت در اجرای قوانین به راحتی می توانید برای کسب رتبه مورد نظر اقدام کنید.

 • قانون ۱ – شرکت در زمان انجام پروژه های قبلی خود نباید فعالیتی خلاف قانون داشته باشد.
 • قانون ۲ – اگر یکی از مدیرانی که در شرکت کار می کنند در یک سازمان دولتی هم رسما مشغول فعالیت باشد، شرکت نمی تواند رتبه بگیرد.
 • قانون ۳ – سابقه شرکت هم در رتبه بندی آن ارزشیابی می شود. 
 • قانون ۴ – مراحل درخواست رتبه را دقیق پیش بروید و همه اسنادی که برای کار لازم است را تحویل دهید.

 

قیمت مدارک رتبه بندی شرکت

 

قیمت مدارک رتبه بندی شرکت ها حدودی است و بیشتر در وابسته به این است که مدارک خواسته شده چقدر اعتبار به شرکت اضافه می کنند.

در واقع علت اینکه گاهی شرکت ها مبادرت به اجاره مدرک می کنند این است که اعضای هیئت مدیره به اندازه کافی مدرک مرتبط با رشته کاری شرکت ندارند و طبق قوانین کسب رتبه، شرکت برای گرفتن رتبه مورد نظر، به تعداد کافی متخصص در شرکت و بین اعضای هیئت مدیران نیاز دارد به همین دلیل شرکت اقدام به کرایه مدارکی می کنند که لازم دارند.

در این زمان افرادی که در شرکت های دولتی کار نمی کنند و توانایی این را دارند که به عنوان هیئت مدیره شرکت مورد نظر شناخته شوند، مدرک خود را در ازای مبلغی توافقی در اختیار شرکت مورد نظر قرار می دهند.

 

جهت مشاوره تخصصی و رایگان در زمینه رتبه بندی شرکت ها و گرید مشاور و پیمانکار با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 

هزینه رتبه بندی شرکت چقدر است؟

هزنیه اولیه فیش واریزی به سامانه ساجات که هزینه خیلی کمی میباشد و بعد هزینه شرکت مجری میباشد.

شرایط مهم رتبه بندی چیست؟

عدم اشتغال مدیر در ادارات و سازمان های دولتی
عدم سوء پیشینه شرکت

رتبه بندی به چند نوع است؟

پیمانکاری
مشاور
انفورماتیک
طرح و ساخت
انبوه ساز

4.9/5 - (18 امتیاز)
مشاوره رایگان