تمدید رتبه

 

تمدید رتبه
تمدید رتبه

 

مراحل تمدید رتبه شرکت ها

 

یکی از مهم ترین ویژگی های سنجش شرکت ها رتبه بندی آن ها است. شرکت ها به صورت کلی بر اساس فعالیت هایی که از زمان تشکیل خود تا بازه زمانی مشخصی انجام می دهند، رتبه بندی می شوند. این رتبه بندی تاثیر فراوانی بر کیفیت ادامه فعالیت های شرکت دارد. به طور مثال این رتبه بندی می تواند نتیجه مناقصات سرنوشت ساز را مشخص کند. در مناقصات عمومی اگر بودجه های طرفین با هم برابر باشند، مورد معامله به طرفی که رتبه یا گرید بالاتری دارد واگذار می شود. بنابراین تمامی شرکت های فنی، مشاور و پیمانکاری باید با مراجعه به سامانه ساجار گرید خود را مشخص کنند.

 دستورالعمل این سامانه بررسی سابقه کاری شرکت در حوزه تخصصی ثبت شده است. یعنی شرکت ها در زمان ثبت، یک حوزه تخصصی برای فعالیت های خود انتخاب می کنند. یکی از مهم ترین معیار های ارتقا درجه شرکت نیز فعالیت در راستای حوزه تخصصی است. در واقع فعالیت در حوزه های غیر تخصصی یک امتیاز منفی برای شرکت محسوب می شود. متقاضیان باید برای رتبه بندی شرکت در سامانه مشخص شده از سوی سازمان برنامه و بودجه ثبت نام کنند.

 

اصول و ضوابط کسب رتبه

برای شرکت در این رتبه بندی باید از یک سری اصول و ضابطه پیروی شود. در صورت رعایت نکردن اصول اخذ رتبه در این سازمان ممکن نخواهد بود.

 1. اعضای هیئت مدیره شرکت ( هرچند نفر که باشند) دو سوم آن ها باید دارای مدرک کارشناسی باشند. داشتن مدرک بالاتر نیز مشکلی نخواهد داشت. در واقع رزومه اعضای هیئت مدیره و سوابق علمی و کاری آن ها می تواند در ارتقا رتبه شرکت تاثیرگذار باشد.
 2. باید شرکت به صورت کاملا قانونی و بر اساس ضوابط قانونی ثبت شده باشد و اسناد و مدارک لازم نیز وجود داشته باشد.
 3. اعضای هیئت مدیره شرکت و مدیر عامل های آن نباید شاغل به شغل دولتی باشند. در واقع این ضابطه از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نشات گرفته است. طبق این قاعده، کارکنان دولتی از اشتغال به پاره ای از امور تجاری منع شده اند.
 4. حوزه فعالیت شرکت باید همان حوزه تخصص شرکت باشد. فعالیت ها و اقدامات شرکت برای کارفرما، باید بر اساس تخصص کاری اش باشد.
 5. یکی دیگر از موارد بسیار مهم در تعیین گرید شرکت، سابقه بیمه است. طبق ضوابط، در میان اعضای هیئت مدیره شرکت، باید یک مهندس با سابقه حداقل ۷ سال بیمه وجود داشته باشد. به عنوان جایگزین می توان ۲ نفر مهندس را عضو هیئت مدیره شرکت قرارداد، به شرطی که هر ۲ حداقل ۳ سال سابقه بیمه داشته باشند.
 6. در آخر یکی از مهمترین موضوعات، سوء پیشینه است. طبق این بند از ضوابط ذکر شده، شرکت متقاضی باید در طول فعالیت حرفه ای خود سوء پیشینه نداشته باشد. این موضوع علاوه بر این که امتیاز منفی محسوب می شود، در درجات بالاتر می تواند منجر به عدم دریافت رتبه شود.

 

شرایط تمدید رتبه شرکت ها
شرایط تمدید رتبه شرکت ها

 

شرایط تمدید رتبه شرکت

 

در برخی از موارد ممکن است یک شرکت در گذشته رتبه ای را از سازمان برنامه و بودجه اخذ کرده باشد و مدتی بعد بنابر دلایل متعددی نتواند رتبه خود را ارتقا دهد. تمدید رتبه شرکت ها معمولا در ۲ حالت پذیرفته می شود. در حالت اول، برای درخواست تمدید رتبه، فعالیت شرکت باید دقیقا مشابه زمانی باشد که شرکت رتبه سابق خود را کسب کرده است. فعالیت های شرکت و کادر هیئت مدیره و کارکنان شرکت باید کاملا ثابت باشند. معمولا شرکت ها به دلیل از دست دادن بودجه یا سرمایه گذاری در زمینه های نامناسب یا عدم تلاش کافی نمی توانند رتبه خود را ارتقا دهند. در نتیجه به دنبال تمدید رتبه کنونی خود هستند.

دلیل درخواست تمدید رتبه، تغییر در زیرساخت های شرکت است. در این حالت معمولا یا هیئت مدیره شرکت در حال تغییر هستند یا تغییر در عملکرد شرکت صورت می گیرد. هر کدام از این موارد می توانند دلیل درخواست تمدید رتبه برای شرکت باشند. در واقع در حالت اول هیچ تغییری در زیرساخت های شرکت ایجاد نشده است و هدف از آن ناتوانی در ارتقا درجه است. اما در حالت دوم هدف از تمدید رتبه، تغییر فعالیت شرکت یا تغییراتی در اعضای هیئت مدیره شرکت است.

 

مدت زمان معتبر بودن تمدید رتبه

طبق اطلاعات مشخص شده در سامانه ساجار هر شرکت می تواند ۲ بار تمدید رتبه انجام دهد. علاوه بر این اعتبار آن نیز ۲ سال است. به طور کلی برای ثبت درخواست تمدید رتبه یک سری از اصول باید رعایت شوند که مهمترین آن ها را ذکر می کنیم:

 1. نوع شرکت به هیچ وجه نباید تغییر کند.
 2. برای تمدید رتبه، شرکت باید ۵۰ درصد از اعضای مهم و امتیاز آور خود را ثابت نگه دارد.
 3. شرکت باید در حال فعالیت باشد و پروژه هایی که پذیرفته است را به اتمام برساند.

 

مدارک مورد نیاز جهت تمدید رتبه شرکت های پیمانکاری و مشاور
مدارک مورد نیاز جهت تمدید رتبه شرکت های پیمانکاری و مشاور

 

مدارک لازم برای ثبت درخواست تمدید رتبه

 

 1. ارائه سوابق بیمه برای مهندس یا مهندسین شرکت
 2. اجاره نامه یا سند مالکیت دفتر مرکزی شرکت
 3. مدارک تحصیلی هیئت مدیره شرکت و سوابق بیمه و کارکنان شرکت
 4. مدارک نشان دهنده ثبت قانونی شرکت
 5. ارائه اظهارنامه مالیاتی
 6. ارائه قرارداد های چندین ساله از فعالیت های شرکت

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان