افزایش سرمایه ، افزایش سرمایه از محل سود انباشته ، افزایش سرمایه چیست ، افزایش سرمایه شرکت

 

افزایش سرمایه
افزایش سرمایه

افزایش سرمایه

 

سرمایه به عنوان موتور یک شرکت عمل می کند و شرکت ها برای این که بتوانند فعالیت های خود را گسترش داده، خدمات بهتری ارائه دهند و سود بیشتری کسب نمایند، اقدام به افزایش سرمایه می کنند.

افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده

 

هنگام افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده باید فهرست کاملی از بستانکاران که مطالبات حال شده آن ها به سهام تبدیل شده است تهیه شود و مدارک و اسناد تصفیه این مطالبات به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد.

بهترین نوع افزایش سرمایه

 

نمی توان بهترین نوع افزایش سرمایه را مشخص نمود بلکه هر سرمایه گذار باید با بررسی دلایل و همه جوانب افزایش سرمایه، به مثبت بودن یا منفی بودن اثرات آن بر قیمت سهام پی ببرد.

 

روش های افزایش سرمایه
روش های افزایش سرمایه

 

روش های افزایش سرمایه

 

روش های افزایش سرمایه به چهار دسته تقسیم بندی می شود:

۱- افزایش سرمایه از محل سود انباشته

۲- افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

۳- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران

۴- افزایش سرمایه به روش صرف سهام

 

 

افزایش سرمایه شرکت
افزایش سرمایه شرکت

 

افزایش سرمایه شرکت

 

برای افزایش سرمایه شرکت باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود. در این مجمع به هیئت مدیره اختیار داده می شود که ظرف مدت حداکثر پنج سال نسبت به بالا بردن سرمایه شرکت به میزان تصویب شده اقدام نماید.

مراحل افزایش سرمایه

 

در شرکت های سهامی خاص یکی از مراحل افزایش سرمایه به این صورت است که پس از تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده و تصویب آن، آگهی مربوطه باید در روزنامه کثیر الانتشار که شرکت آگهی های خود را در آن منتشر می کند چاپ شود تا دیگر سهامداران از این تصمیم مطلع گردند.

 

مراحل افزایش سرمایه
مراحل افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

سهامداران فعلی شرکت، اولویت در حق استفاده و حضور در افزایش سرمایه از آورده نقدی را دارند. از این رو حق تقدم سهام جدید ابتدا برای آن ها فراهم می شود.

 

روشهای افزایش سرمایه

 

روشهای افزایش سهام بسیار است اما دو روش اصلی برای افزایش سرمایه یک شرکت طبق قانون تجارت، بالا بردن مبلغ اسمی سهام و دیگری صدور سهام جدید است.

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته
افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

شرکت ها طبق قانون تجارت وظیفه دارند هر سال بخشی از سود شرکت را نزد خود نگه دارند. این سود در صورت های مالی تحت عنوان سود انباشته ثبت می شود. هنگامی که سود انباشته به میزان قابل توجهی می رسد، شرکت می تواند افزایش سرمایه از محل سود انباشته داشته باشد و فعالیت خود را توسعه دهد.

 

اظهارنامه افزایش سرمایه

 

در انتهای مجمع عمومی فوق العاده که برای افزایش سرمایه شرکت تشکیل شده است باید اظهارنامه افزایش سرمایه تنظیم و توسط سهامداران و اعضای هیئت مدیره امضا شود. این اظهارنامه به همراه مدارک دیگر به اداره ثبت شرکت ها ارسال می گردد.

 

صورتجلسه افزایش سرمایه
صورتجلسه افزایش سرمایه

 

صورتجلسه افزایش سرمایه

 

در مجمع عمومی فوق العاده که برای افزایش سرمایه تشکیل شده است صورتجلسه افزایش سرمایه تنظیم می شود و به امضای هیات رئیسه مجمع می رسد. سپس باید ظرف حداکثر یک ماه، صورتجلسه به اداره ثبت شرکت ها تحویل گردد.

ثبت افزایش سرمایه

 

برخی از مدارک لازم برای ثبت افزایش سرمایه عبارتست از:

  • اظهارنامه افزایش سرمایه
  • صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه
  • آگهی روزنامه افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه چیست
افزایش سرمایه چیست

 

افزایش سرمایه چیست

 

در پاسخ به این سوال که افزایش سرمایه چیست می توانیم بگوییم یکی از روش های تامین مالی شرکت ها می باشد. شرکت ها برای ماندن در کورس رقابت و توسعه فعالیت های خود، اقدام به افزایش سرمایه می کنند. همچنین گاهی اوقات افزایش سرمایه برای بهبود و اصلاح ساختار مالی یک شرکت انجام می گیرد.

ثبت حسابداری افزایش سرمایه

 

باید در هنگام ثبت حسابداری افزایش سرمایه به این نکته توجه داشت که ما به التفاوت سود و برداشت در پایان دوره مالی روی جمع میزان سرمایه اولیه و افزایش سرمایه تاثیر می گذارد.

 

راه های افزایش سرمایه

 

راه های افزایش سرمایه شرکت ها در ایران متعدد است که از محل آورده نقدی سهامداران، عرضه سهام جدید و از محل سود انباشته و … می باشد.

 

سرمایه شرکت

 

می توان گفت سرمایه شرکت از حاصل تفریق بدهی های شرکت از کل دارایی های آن بدست می آید.

 

افزایش سرمایه یعنی چه

 

اگر می خواهید بدانید افزایش سرمایه یعنی چه باید بگوییم هنگامی که یک شرکت برای گسترش فعالیت های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد به پیشنهاد هیئت مدیره، افزایش سرمایه در مجمع بررسی شده و در صورت تصویب، اجرایی می شود.

 

افزایش سرمایه از محل مطالبات

 

محل تامین افزایش سرمایه از محل مطالبات، آورده نقدی و مطالبات سهامداران است و هدف از اجرای آن تسویه و بازپرداخت مطالبات سهامداران از سود سهام سال های گذشته و کاهش هزینه های مالی شرکت می باشد.

 

مراحل افزایش سرمایه شرکت

 

اگر به دنبال اطلاعات دقیق درباره مراحل افزایش سرمایه شرکت هستید بهتر است با افراد و موسساتی که در این زمینه تجربه کافی دارند مشورت نمایید.

 

آگهی افزایش سرمایه

 

پس از اینکه افزایش سرمایه به تصویب مجمع رسید، هیئت مدیره موظف است بلافاصله نسبت به انتشار آگهی افزایش سرمایه اقدام نماید.

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی
افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

هنگامی که سود انباشته شرکت مناسب نیست یا اینکه تصمیم دارد منابع مالی جدیدی به شرکت تزریق نماید، اقدام به افزایش سرمایه از آورده نقدی می نماید. این نوع افزایش سرمایه نیاز به تامین منابع از سوی سهامداران شرکت دارد.

افزایش سرمایه شرکت ها

 

مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه شرکت ها می تواند کلیات افزایش سرمایه را تصویب نماید و به نتیجه رساندن آن را بر عهده هیئت مدیره بگذارد یا اینکه اختیار افزایش سرمایه تا میزان مشخصی را به هیئت مدیره واگذار نماید.

نحوه افزایش سرمایه

 

نحوه افزایش سرمایه در شرکت های مختلف، متفاوت است. افزایش سرمایه می تواند از آورده نقدی سهامداران، سود انباشته و … تامین گردد.

 

نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه

 

برای دریافت نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه می توانید به وبسایت اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مراجعه نمایید.

مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

 

طبق قانون مالیات های مستقیم، مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود برابر با نیم در هزار سهم الشرکه می باشد. این مالیات در گذشته به میزان دو در هزار بود که در سال ۹۴ به نیم در هزار کاهش یافت.

 

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص
افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص از دو روش بالا بردن مبلغ اسمی سهام یا صدور سهام جدید امکان پذیر است و تا وقتی سرمایه قبلی شرکت به طور کامل تادیه نشده باشد، نمی توان افزایش سرمایه انجام داد.

 

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود امکان پذیر می باشد. این نوع افزایش سرمایه هم به صورت نقدی و هم در قالب آورده غیر نقدی انجام می پذیرد.

 

دلایل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

از دلایل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص می توان به ضرورت توسعه و پیشرفت، وجود سودهای انباشته زیاد، ورود افراد جدید در بین سهامداران و … اشاره نمود.

 

مراحل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

یکی از مراحل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص به این ترتیب است که هیئت مدیره پیشنهاد آن را به وسیله یک گزارش به مجمع عمومی فوق العاده ارائه می دهد. در این گزارش باید امور در جریان شرکت از ابتدای سال مالی تشریح گردد و لزوم افزایش سرمایه با دلایل کافی توجیه شده باشد.

 

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

برای دریافت نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص به آدرس sherkat.ssaa.ir مراجعه نمایید.

 

3/5 - (4 امتیاز)
مشاوره رایگان