ارزش افزوده ، مالیات بر ارزش افزوده ، سامانه ارزش افزوده ، مالیات ارزش افزوده

ارزش افزوده
ارزش افزوده

 

ارزش افزوده

 

مالیات بر ارزش افزوده

 

مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات غیر مستقیم است که همراه بهای خرید کالا یا خدمات توسط خریدار پرداخت می شود و فروشنده وظیفه دارد آن را به خزانه دولت واریز نماید.

محاسبه ارزش افزوده

 

نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری به میزان ۹ درصد تعیین شده است که به صورت الکترونیکی پرداخت می شود. البته نحوه محاسبه ارزش افزوده برای بعضی از کالاها مانند سیگار و سوخت هواپیما متفاوت است.

ثبت ارزش افزوده

 

مودیان مالیاتی باید نسبت به ثبت ارزش افزوده هر فصل در زمان تعیین شده بعد از ثبت شرکت اقدام کنند. آن هایی که اظهارنامه ارزش افزوده خود را به موقع ارسال نکنند از بخشودگی های مالیاتی بی بهره مانده و ممکن است دفاتر حسابداری آن ها مردود اعلام شود.

 

مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده

 

سامانه ارزش افزوده

 

مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون باید هر سه ماه یک بار پرداخت گردد. کسب و کارهای حقیقی مشمول این قانون وظیفه دارند تا اظهارنامه خود را از طریق سامانه ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir ارائه نموده و وجه مربوط به آن را به صورت اینترنتی پرداخت نمایند در غیر اینصورت با جریمه دیرکرد روبرو خواهند شد.

سامانه مالیات بر ارزش افزوده

 

مودیان مالیات بر ارزش افزوده باید از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده که همان سامانه دریافت کد اقتصادی است ثبت نام نمایند و نام کاربری و رمز عبور دریافت نمایند. پس از آن می توانند نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام نمایند.

ورود به سامانه ارزش افزوده

 

برای ورود به سامانه ارزش افزوده باید به نشانی www.evat.ir مراجعه نموده و کد کاربری و رمز عبور کد اقتصادی یا ارزش افزوده خود را وارد نمایید . برای ورود به سامانه ارزش افزوده به غیر از نام کاربری و رمز عبوری که از سایت ارزش افزوده دریافت نمودید، می توانید از نام کاربری و رمز عبور ثبت نام کد اقتصادی خود نیز استفاده نمایید.

سامانه مالیات ارزش افزوده

 

مودیانی که متقاضی دریافت گواهینامه ارزش افزوده هستند باید به سامانه مالیات ارزش افزوده مراجعه نموده و از قسمت مدیریتی سامانه به نشانی www.evat.ir/admin در منوی گواهینامه ثبت نام اقدام نمایند.

 

سامانه ارزش افزوده
سامانه ارزش افزوده

 

مالیات ارزش افزوده

 

از طرفی به خاطر این که فروشنده در هنگام خرید کالا، مالیات ارزش افزوده خود را پرداخت نموده است بنابراین می تواند مالیات پرداختی خود را از مالیات دریافتی کم کرده و مبلغ باقیمانده را به دولت بپردازد.

مالیات بر ارزش افزوده چیست

 

مصارف مختلفی برای مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت ها در نظر گرفته می شود. برای پاسخ به این سوال که مالیات بر ارزش افزوده چیست می توان گفت این نوع مالیات از مهمترین درآمدهای دولت ها، استانداری ها و شهرداری هاست که در ابتدا به به حساب خزانه دولت واریز شده و سپس طبق قانون با توجه به نسبت جمعیتی شهرها و استان ها توزیع می گردد.

مثال برای ارزش افزوده

 

اگر بخواهیم مثال برای ارزش افزوده بیاوریم هنگامی که یک لباس تولید می گردد تا مصرف کننده آن را بخرد، چندین خدمت روی آن انجام می شود و به هریک از این خدمات به طور جداگانه مالیات تعلق می گیرد.

گزارش ارزش افزوده

 

اگر می خواهید گزارش ارزش افزوده فصلی خود را داشته باشید می توانید با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده و انتخاب فصل مورد نظر خود، آن را دانلود نموده و در صورت نیاز پرینت بگیرید.

نحوه محاسبه ارزش افزوده

 

در کشورهای مختلف روش های متنوعی برای مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد. در ایران نحوه محاسبه ارزش افزوده به میزان ۹ درصد تعیین شده است که سه درصد آن عوارض و ۶ درصد باقیمانده مالیات می باشد.

 

مالیات ارزش افزوده
مالیات ارزش افزوده

 

سایت ارزش افزوده

 

در صورت حساب خرید کالا یا خدمات ارزش کالایی یا خدماتی آن درج می شود و مبلغ مالیات بر ارزش افزوده بر اساس آن محاسبه می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت ارزش افزوده مراجعه نمایید.

سایت مالیات بر ارزش افزوده

 

اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند بر اساس ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده اطلاعاتی مورد نظر سازمان مذکور را ارائه نموده و مراحل مربوط به ثبت نام و تکمیل فرم های مشخص شده را از طریق سایت مالیات بر ارزش افزوده انجام دهند. در غیر اینصورت مشمول جریمه های سنگین خواهند شد.

اداره ارزش افزوده

 

پس از ثبت نام در سایت www.evat.ir  و دریافت نام کاربری و رمز عبور باید مجددا به سایت ارزش افزوده وارد شده و نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام اقدام نمایید. سپس برای تشکیل پرونده به اداره ارزش افزوده مراجعه نمایید.

اداره مالیات بر ارزش افزوده

 

اگر در روند ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دچار مشکل شدید می توانید با شماره تلفن های اعلام شده در وبسایت آن تماس بگیرید یا به اداره مالیات بر ارزش افزوده شهر خود مراجعه نموده و به کارشناس مربوطه اطلاع دهید.

سازمان ارزش افزوده

 

گواهینامه ارزش افزوده به صورت ۶ ماهه یا یکساله بنا به تشخیص سازمان ارزش افزوده صادر می گردد. اشخاص حقیقی یا حقوقی که اعتبار گواهینامه آن ها رو به اتمام است باید نسبت به تمدید آن اقدام کنند. خریداران باید در هنگام پرداخت مالیات ارزش افزوده به فروشندگان، گواهینامه ارزش افزوده آن ها را رویت نموده تا از صحت آن اطمینان حاصل نمایند.

اداره کل مالیات بر ارزش افزوده

 

اداره کل مالیات بر ارزش افزوده در مرکز هر استان قرار دارد و مودیان مالیاتی در شهرهای دیگر برای انجام امور مربوط به مالیات بر ارزش افزوده می توانند به ادارات مالیاتی شهر خود مراجعه نمایند.

 

سایت ارزش افزوده
سایت ارزش افزوده

 

اظهارنامه ارزش افزوده

 

تصور اشتباهی که درباره مالیات بر ارزش افزوده می شود این است که فقط مصرف کننده باید مالیات ارزش افزوده بپردازد در حالی که ارائه دهندگان خدمات و تولیدکنندگان کالا نیز باید اظهارنامه ارزش افزوده ارائه دهند.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

 

در حال حاضر سیستم مالیاتی کشور به سمت اتوماسیون و هوشمند شدن پیش می رود و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۳، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده به صورت الکترونیکی از سوی اداره مالیات برای مودیان ارسال شود و دیگر نیازی به خوداظهاری نباشد.

اعتبار گواهی ارزش افزوده

 

گواهی ارزش افزوده برای اشخاص حقیقی یا حقوقی با تشخیص حوزه مالیاتی به صورت ۶ ماهه یا یک ساله صادر می شود. اگر مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده شما پایان یافته است باید هرچه سریع تر نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

 

در سال ۹۸ نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، به میزان ۹ درصد می باشد که ۳ درصد آن عوارض ارزش افزوده و ۶ درصد مابقی مالیات است. البته کالاهایی هستند که باید برای آن ها مالیات بیشتری پرداخت کرد مثل سیگار که مالیات ارزش افزوده ۱۲ درصدی دارد.

ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

 

در پایان هر فصل سال کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی بر اساس قانون مکلفند تا اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده خود را ارائه دهند. مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده، ۱۵ روز پس از پایان هر فصل می باشد که باید از طریق سایت www.evat.ir انجام گردد.

پرداخت ارزش افزوده

 

کالاها و خدماتی که در داخل کشور مبادله می شوند باید پرداخت ارزش افزوده برای آن ها انجام شود مگر اینکه قانون شرایط دیگری را برایشان در نظر گرفته باشد. برای کالاهای صادراتی مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی شود و این کالاها از این نوع مالیات معاف می باشند.

مالیات ارزش افزوده چیست

 

برای پاسخ به سوال مالیات ارزش افزوده چیست می توان گفت نوعی مالیات است که به نام VAT شناخته می شود و به وسیله دولت در چند سال اخیر وضع شده است. شخصیت های حقیقی و حقوقی که جزو فعالان کسب و کار از مرحله تولید تا توزیع هستند باید آن را بپردازند. نحوه تقسیم بندی مالیات بر ارزش افزوده به سه دسته تولیدی، مصرفی و درآمدی می باشد.

 

اظهارنامه ارزش افزوده
اظهارنامه ارزش افزوده
4.3/5 - (3 امتیاز)
مشاوره رایگان