اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی

 

اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی
اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی

 

راهنمای اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی

 

یکی از رشته های پر اهمیت در ایران و جهان مهندسی کشاورزی و زیرشاخه های این رشته است. متخصصین این رشته نقش بسیار مهمی در پیشرفت کشاورزی و تولید و عرضه محصولات حاصل از آن دارند. رشته مشاور منابع طبیعی رشته ای از گرایش های کشاورزی است و شامل فعالیت هایی می شود که در جهت حفظ منابع طبیعی کشور انجام می گیرد. علاوه بر فعالیت در مراحل اجرایی، آن ها قادر به فعالیت به عنوان ناظر پروژه نیز هستند. در واقع متخصصین شاخه های مختلف منابع طبیعی، می توانند به عنوان مشاور در حوزه تخصص خود فعالیت کنند. فارغ التحصیلان رشته های مشترک المنافع می توانند با همکاری یکدیگر اقدام به تاسیس شرکت مشاور منابع طبیعی کنند.

همانطور که می دانیم مهندسی منابع طبیعی یکی از گرایش های مهندسی کشاورزی می باشد. برای اخذ رتبه مشاور کشاورزی می توانید در ۴ گرایش مختلف اقدام به اخذ رتبه بکنید. مشاور منابع طبیعی همانند دامپروری یکی از گرایش های این شاخه است. فارغ التحصیلان رشته های مشترک المنافع، در صورتی که درخواست اخذ رتبه منابع طبیعی را در سامانه ساجات ثبت کنند، طبق اولویت و ضریب اهمیت رشته خود پذیرش می شوند. دسته بندی این رشته ها به شرح زیر است:

 1. اولویت اول و ضریب ۱: کشاورزی عمومی، زراعت، آب و خاک، جنگل داری، آبخیزداری
 2. اولویت دوم و ضریب ۲: منابع طبیعی و تمام گرایش های رشته منابع طبیعی، آبیاری، خاک شناسی، ترویج و تعاون، عمران روستایی.
 3. اولویت سوم و ضریب ۳: اقتصاد کشاورزی، هواشناسی، ماشین آلات، عمران، راه و ساختمان، سازه، نقشه برداری، آب شناسی، هیدرولوژی، مکانیک تاسیسات و مکانیک سیالات، بهسازی و محیط زیست

 

شرکت های مشاور منابع طبیعی به چه نحوی فعالیت می کنند؟

شرکت های مشاور منابع طبیعی شرکت هایی متشکل از متخصصین رشته های مرتبط هستند و بر نحوه عملکرد شرکت های اجرایی نظارت می کنند. همکاری با شرکت های مشاور موجب می شود هزینه کارفرمایان اتلاف نشود و با سرمایه گذاری صحیح و در زمان مناسب کار پایان یابد. اما موضوع چالش برانگیز این است که شرکت های مشاور منابع طبیعی همگی در یک رده بندی قرار ندارند. شرکت های مشاوری که در کار خود موفق و با تجربه هستند می توانند با موسسات دولتی نیز وارد همکاری شوند. در واقع دامنه فعالیت این شرکت ها محدود به کارفرمایان خصوصی نخواهد بود. این شرکت ها قادر هستند در پروژه های بین المللی نیز پیشنهاد همکاری دریافت کنند.

 

مراجعه به سامانه ساجات برای رتبه بندی شرکت های مشاور

سامانه ساجات، توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای رتبه بندی شرکت های مشاور منابع طبیعی تشکیل شده است. متقاضیان اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت رتبه خود می کنند. در این سامانه اطلاعات متقاضیان در ابتدا به صورت غیر حضوری بررسی می شود. در ادامه متقاضیانی که احتمال اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی  را دارند به صورت حضوری فراخوانده می شوند. طبق پروتکل های سامانه ساجات، متقاضیان با توجه به رزومه خود در سه پایه رتبه بندی می شوند. رتبه ۱ مربوط به شرکت هایی با حداکثر امتیاز است. شرکت های مشاوری که حداقل شرایط لازم را دارند رتبه ۳ را دریافت می کنند.

 

مدارک لازم اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی
مدارک لازم اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی

 

مدارک لازم برای اخذ رتبه مشاور منابع طبیعی

 

 1. ثبت آخرین صورت جلسه سهامداران شرکت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی: یعنی کپی برابر اصل مدارک باید در سامانه ساجات ثبت شوند.
 2. اگر قبلا رتبه ای اخذ کرده بودید و قصد شما از ثبت درخواست ارتقا رتبه است، باید یک گواهی معتبر از رتبه قبلی خود ارائه دهید.
 3. ارائه مشخصات دقیق از رزومه هیئت مدیره و سهامداران شرکت
 4. در درخواست اخذ رتبه شرکت، باید مدارک شناسایی هیئت مدیره و سهامداران شرکت در سایت ثبت شوند.
 5. برای سهامداران و متقاضیان مذکر کارت پایان خدمت الزامی است.
 6. اظهارنامه مالیاتی شرکت از جمله ترازنامه و جدول سود و زیان معاملات حتما باید ثبت شود.
 7. تعهدنامه ای که عدم دخالت کارمندان دولت را ضمانت می کند.
 8. ثبت سوابق کاری برای کارمندان رسمی شرکت
 9. پروژه های چند سال اخیر شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهنده تجربه کاری متقاضی است.
 10. گواهی و مدارک مربوط به تامین اجتماعی ( سوابق بیمه متخصصین)
 11. آدرس محل اقامت و مشخصات دقیق افراد امتیاز آور برای شرکت
 12. آدرس محل اقامت و مدارک شناسایی دقیق سهامداران ۵ درصد و کمتر از آن در شرکت
 13. مدارکی که نشان می دهند ثبت شرکت به صورت رسمی انجام گرفته مثل: روزنامه رسمی، اساسنامه و تقاضانامه و …

 

شرایط امتیاز آور برای کسب رتبه مشاور

 1. مجموع سابقه بیمه اعضای امتیاز آور باید ۷ سال باشد ( اگر یکی از اعضا به تنهایی، حداقل ۷ سال سابقه بیمه داشته باشد مورد قبول واقع می شود) بیشتر بودن سابقه بیمه نیز امتیاز آور خواهد بود.
 2. هرچه تعداد بیشتری از کارکنان رسمی شرکت و یا اعضای هیئت مدیره تحصیلات تکمیلی داشته باشند، احتمال کسب رتبه بیشتر است. یعنی هرچه میزان فارغ التحصیلان ارشد و دکتری بیشتر باشد، احتمال کسب رتبه نیز بیشتر می شود.
 3. سابقه فعالیت شرکت در ۱۵ سال گذشته می تواند در ارتقا رتبه اخذ شده تاثیر گذار باشد. هر چه میزان رضایت کارفرمایان پروژه های قبلی بیشتر باشد احتمال اخذ رتبه ۱ افزایش می باید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
مشاوره رایگان