اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی

 

اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی
اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی

 

نحوه اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی

 

یکی از مهم ترین کاربردهای رشته مهندسی عمران و سازه، در زمینه اقدامات مقاوم سازی است! با پیشرفت علم و افزایش خلاقیت و توانایی در زمینه ساخت انواع ساختمان ها و سازه ها، کار متخصصین مقاوم سازی نیز دشوار تر از قبل شده است. مهندسین مقاوم سازی در صدد هستند که با ارتقا امنیت انواع ساختمان ها و سازه ها، میزان مقاومت آن ها را در مقابل بلاهای طبیعی و غیر طبیعی افزایش دهند. در واقع در علم مقاوم سازی تلاش بر این است که تمام استاندارد های جهانی در حین ساخت پروژه رعایت شود. رعایت استاندارد های جهانی مشخص شده از جانب سازمان های رسمی همچون ایزو منجر می شود تا ساختمان ها و سازه ها در مقابل انواع خطرات احتمالی همچون سیل، زلزله و .. کمترین آسیب را متحمل شوند.

شرکت های مشاور مقاوم سازی، مجموعه های متشکل از مهندسین سازه و عمران در انواع تخصص های مرتبط هستند. در این شرکت ها تلاش بر این است که از جوانب مختلف میزان ماندگاری و مقاومت پروژه مورد بررسی قرار گیرد. در نتیجه این اقدامات احتمال تخریب به حداقل کاهش پیدا می کند. مشاوران مقاوم سازی وظیفه دارند که پروژه را از ابعاد مختلفی همچون  مراحل طراحی، اجرایی، گذشت زمان و فرسایش و تغییر کاربری مورد بررسی قرار دهند.

 

شرکت های مشاور مقاوم سازی به چه نحوی فعالیت می کنند؟

شرکت های مشاور مقاوم سازی شرکت هایی متشکل از متخصصین رشته های عمران و سازه هستند و بر نحوه عملکرد شرکت های پیمانکاری و اجرایی نظارت می کنند. همکاری با شرکت های مشاور موجب می شود هزینه کارفرمایان اتلاف نشود و با سرمایه گذاری صحیح و در زمان مناسب کار پایان یابد. اما موضوع چالش برانگیز این است که شرکت های مشاور مقاوم سازی همگی در یک رده بندی قرار ندارند. شرکت های مشاوری که در کار خود موفق و با تجربه هستند می توانند با موسسات دولتی نیز وارد همکاری شوند. در واقع دامنه فعالیت این شرکت ها محدود به کارفرمایان خصوصی نخواهد بود. این شرکت ها قادر هستند در پروژه های بین المللی نیز پیشنهاد همکاری دریافت کنند.

 

مدارک مورد نیاز رتبه مشاور مقاوم سازی
مدارک مورد نیاز رتبه مشاور مقاوم سازی

 

مراجعه به سامانه ساجات برای رتبه بندی شرکت های مشاور

سامانه ساجات، توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای رتبه بندی شرکت های مشاور مقاوم سازی تشکیل شده است. متقاضیان اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت رتبه خود می کنند. در این سامانه اطلاعات متقاضیان در ابتدا به صورت غیر حضوری بررسی می شود. در ادامه متقاضیانی که احتمال اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی را دارند به صورت حضوری به مراکز تعیین شده فراخوانده می شوند. طبق پروتکل های سامانه ساجات، متقاضیان با توجه به رزومه خود در سه پایه رتبه بندی می شوند. رتبه ۱ مربوط به شرکت هایی با حداکثر امتیاز است. شرکت های مشاوری که حداقل شرایط لازم را دارند رتبه ۳ را دریافت می کنند.

 

مدارک لازم اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی

 

 1. ثبت آخرین صورت جلسه سهامداران شرکت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی: یعنی کپی برابر اصل مدارک باید در سامانه ساجات ثبت شوند.
 2. اگر قبلا رتبه ای اخذ کرده بودید و قصد شما از ثبت درخواست ارتقا رتبه است، باید یک گواهی معتبر از رتبه قبلی خود ارائه دهید.
 3. ارائه مشخصات دقیق از رزومه هیئت مدیره و سهامداران شرکت
 4. در درخواست اخذ رتبه شرکت، باید مدارک شناسایی هیئت مدیره و سهامداران شرکت در سایت ثبت شوند.
 5. برای سهامداران و متقاضیان مذکر کارت پایان خدمت الزامی است.
 6. اظهارنامه مالیاتی شرکت از جمله ترازنامه و جدول سود و زیان معاملات حتما باید ثبت شود.
 7. تعهدنامه ای که عدم دخالت کارمندان دولت را ضمانت می کند.
 8. ثبت سوابق کاری برای کارمندان رسمی شرکت
 9. پروژه های چند سال اخیر شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهنده تجربه کاری متقاضی است.
 10. گواهی و مدارک مربوط به تامین اجتماعی ( سوابق بیمه مهندسین عمران و سازه)
 11. آدرس محل اقامت و مشخصات دقیق افراد امتیاز آور برای شرکت
 12. آدرس محل اقامت و مدارک شناسایی دقیق سهامداران ۵ درصد و کمتر از آن در شرکت
 13. مدارکی که نشان می دهند ثبت شرکت به صورت رسمی انجام گرفته مثل: روزنامه رسمی، اساسنامه و تقاضانامه و …

 

شرایط اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی
شرایط اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی

 

شرایط اخذ رتبه مشاور مقاوم سازی

 

شرکت های مشاور مقاوم سازی برای تشکیل کادر هیئت مدیره خود باید از فارغ التحصیلان رشته های مرتبط مهندسی استفاده کنند. هر چه افراد بیشتری از هیئت مدیره شرکت تخصص مرتبط داشته باشند، احتمال کسب رتبه های بالاتر افزایش می یابد. به طور کلی دسته ای از شرایط و ویژگی ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی در کسب رتبه مشاور الزام آور نیست، اما وجود این ویژگی ها می تواند احتمال کسب رتبه را افزایش دهد. در ادامه به چند  مورد از این ویژگی ها می پردازیم:

 1. هر چه میزان اشخاص حقیقی دارای تحصیلات تکمیلی مثل ارشد و دکتری در هیئت مدیره شخص حقوقی بیشتر باشد، احتمال اخذ رتبه های بالا بیشتر خواهد بود.
 2. احتمال اخذ رتبه ۱ برای رشته های سازه و زلزله بیشتر است.
 3. اولویت دوم در رشته هایی همچون زلزله، سازه و عمران و راه و ساختمان است.
 4. ضریب سوم نیز به زیر شاخه های خاک و سازه رشته مکانیک و رشته ژئوتکنیک تعلق دارد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان