راهنمای اخذ رتبه مشاور راه آهن

 

اخذ رتبه مشاور راه آهن
اخذ رتبه مشاور راه آهن

 

اخذ رتبه مشاور راه آهن

 

یکی از مهم ترین رشته های حوزه راه ترابری مهندسی راه آهن است. این رشته که تقریبا به تازگی در کشور ما مطرح شده است، در سطح جهانی یک رشته بسیار پر اهمیت جلوه کرده است. متخصصین این رشته می توانند با استفاده از دانش و تخصص خود تغییرات بسیار زیادی در طراحی زیر ساخت های راه آهن ایجاد کنند و همینطور موجب هماهنگی بیشتر زندگی مدرن و ماشین آلات ریلی شوند. مهندسین این رشته می توانند در دو حوزه مجزا کار کنند. دسته ای از متخصصین این رشته می توانند به عنوان مهندسین پیمانکار در ساخت و ساز فعالیت کنند. ولی عده ای دیگر به عنوان مشاور راه آهن در حوزه رشته خود فعالیت می کنند.

همانطور که گفتیم رشته راه آهن یکی از زیر شاخه های اصلی رشته راه ترابری است. کارفرمایان دولتی و خصوصی که قصد سرمایه گذاری در پروژه های مربوط به راه آهن را دارند با شرکت های پیمانکاری متخصص در زمینه راه آهن توافق همکاری امضا می کنند. اما با توجه به این که کارفرمایان تخصص کافی بر نحوه فعالیت های شرکت های پیمانکاری را ندارند، به یک مشاور نیاز پیدا می کنند.

 

شرکت های مشاور راه آهن در چه زمینه ای فعالیت می کنند؟

شرکت های مشاور راه آهن شرکت هایی متشکل از متخصصین رشته راه آهن هستند و بر نحوه عملکرد شرکت های پیمانکاری نظارت می کنند. همکاری با شرکت های مشاور موجب می شود هزینه کارفرمایان اتلاف نشود و با سرمایه گذاری صحیح و در زمان مناسب کار پایان یابد. اما موضوع چالش برانگیز این است که شرکت های مشاور راه آهن همگی در یک رده بندی قرار ندارند. دسته ای از شرکت های مشاور سابقه فعالیت چندین ساله دارند و در زمینه کار خود بسیار موفق و مطرح هستند. به همین دلایل اکثر کارفرمایان تمایل دارند با این دسته از شرکت ها همکاری داشته باشند.

شرکت های مشاوری که در کار خود موفق و با تجربه هستند می توانند با موسسات دولتی نیز وارد همکاری شوند. در واقع دامنه فعالیت این شرکت ها محدود به کارفرمایان خصوصی نخواهد بود. این شرکت ها قادر هستند در پروژه های بین المللی نیز پیشنهاد همکاری دریافت کنند. به همین دلیل سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی با طراحی یک سیستم بسیار کارآمد شرکت های مشاور راه آهن را رتبه بندی می کند.

 

مدارک لازم اخذ رتبه مشاور راه آهن
مدارک لازم برای اخذ رتبه مشاور راه آهن

 

مراجعه به سامانه ساجات برای رتبه بندی شرکت های مشاور

سامانه ساجات، سامانه ای است که توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای رتبه بندی شرکت های مشاور راه آهن تشکیل شده است. متقاضیان اخذ رتبه مشاور راه آهن با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت رتبه خود می کنند. سامانه مذکور در ابتدا اطلاعات شرکت ها را به صورت غیر حضوری بررسی می کند. سپس متقاضیانی که احتمال اخذ رتبه مشاور راه آهن را دارند به صورت حضوری به مراکز از پیش تعیین شده فرا می خواند. طبق پروتکل های سامانه ساجات، متقاضیان با توجه به رزومه خود در سه پایه رتبه بندی می شوند. رتبه ۱ مربوط به شرکت هایی با حداکثر امتیاز است. شرکت های مشاوری که حداقل شرایط لازم را دارند رتبه ۳ را دریافت می کنند.

 

مدارک لازم اخذ رتبه مشاور راه آهن

 

 1. ثبت آخرین صورت جلسه سهامداران شرکت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی: یعنی کپی برابر اصل مدارک باید در سامانه ساجات ثبت شوند.
 2. اگر قبلا رتبه ای اخذ کرده بودید و قصد شما از ثبت درخواست ارتقا رتبه است، باید یک گواهی معتبر از رتبه قبلی خود ارائه دهید.
 3. ارائه مشخصات دقیق از رزومه هیئت مدیره و سهامداران شرکت
 4. در درخواست اخذ رتبه شرکت، باید مدارک شناسایی هیئت مدیره و سهامداران شرکت در سایت ثبت شوند.
 5. برای سهامداران و متقاضیان مذکر کارت پایان خدمت الزامی است.
 6. اظهارنامه مالیاتی شرکت از جمله ترازنامه و جدول سود و زیان معاملات حتما باید ثبت شود.
 7. تعهدنامه ای که عدم دخالت کارمندان دولت را ضمانت می کند.
 8. ثبت سوابق کاری برای کارمندان رسمی شرکت
 9. پروژه های چند سال اخیر شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهنده تجربه کاری متقاضی است.
 10. گواهی و مدارک مربوط به تامین اجتماعی ( سوابق بیمه مهندسین راه آهن)
 11. آدرس محل اقامت و مشخصات دقیق افراد امتیاز آور برای شرکت
 12. آدرس محل اقامت و مدارک شناسایی دقیق سهامداران ۵ درصد و کمتر از آن در شرکت
 13. مدارکی که نشان می دهند ثبت شرکت به صورت رسمی انجام گرفته مثل: روزنامه رسمی، اساسنامه و تقاضانامه و …

 

شرایط امتیاز آور برای اخذ گرید مشاور راه آهن
شرایط امتیاز آور برای اخذ گرید مشاور راه آهن

 

شرایط امتیاز آور برای اخذ رتبه مشاور راه آهن

 

علاوه بر شرایط الزامی برای ثبت درخواست اخذ رتبه مشاور راه آهن، پاره ای از شرایط نیز وجود دارند که با وجود الزامی نبودنشان، امتیاز آور محسوب می شوند. اگر یک شرکت مشاور راه آهن تمام یا قسمتی از این ویژگی ها را در کارنامه خود داشته باشد احتمال اخذ رتبه های بالا برای وی مهیا می شود:

 1. هیئت مدیره شرکت دارای تحصیلات تکمیلی باشند.
 2. بیش از دو سوم هیئت مدیره شرکت مشاور، رشته کارشناسی مرتبط داشته باشند.
 3. در آزمون های ادواری و یا المپیاد های علمی شرکت کرده و مقام آورده باشند.
 4. در آزمون های کارشناسی ارشد و یا دکتری جزو رتبه های برتر باشند.
 5. سابقه فعالیت درخشان داشته باشند و رضایت کارفرمایان قبلی را کسب کرده باشند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان