چگونگی اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل

 

اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل
اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل

 

اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل

 

رشته مهندسی ترافیک و حمل و نقل یکی از زیر شاخه های رشته مهندسی عمران است. این رشته با این که به ظاهر از شاخه های رشته راه ترابری جدا دیده می شود، اما ارتباط تنگاتنگی با زیر شاخه های آن دارد. مهندسین این رشته می توانند در ۴ زمینه حمل و نقل هوایی، حمل نقل زمینی، حمل و نقل دریایی و حمل و نقل ریلی فعالیت کنند. مهندسین این رشته در عنوان حمل و نقل ریلی می توانند با مهندسین رشته راه و ترابری همکاری داشته باشند.

 در زمینه شغلی، متخصصین حمل و نقل هم قادر به فعالیت در شرکت های پیمانکاری حیطه تخصصی حمل و نقل هستند و هم می توانند به عنوان مشاور و ناظر حمل و نقل در شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل فعالیت کنند. کارفرمایان دولتی و خصوصی که قصد سرمایه گذاری در پروژه های مربوط به حمل و نقل را دارند با شرکت های پیمانکاری متخصص در زمینه حمل و نقل توافق همکاری امضا می کنند. اما با توجه به این که کارفرمایان تخصص کافی بر نحوه فعالیت های شرکت های پیمانکاری را ندارند، به یک شرکت مشاور نیاز پیدا می کنند.

 

شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل در چه زمینه ای فعالیت می کنند؟

شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل شرکت هایی متشکل از متخصصین رشته ترافیک و حمل و نقل هستند و بر نحوه عملکرد شرکت های پیمانکاری نظارت می کنند. همکاری با شرکت های مشاور موجب می شود هزینه کارفرمایان اتلاف نشود و با سرمایه گذاری صحیح و در زمان مناسب کار پایان یابد. اما موضوع چالش برانگیز این است که شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل همگی در یک رده بندی قرار ندارند. دسته ای از شرکت های مشاور سابقه فعالیت چندین ساله دارند و در زمینه کار خود بسیار موفق و مطرح هستند. به همین دلایل اکثر کارفرمایان تمایل دارند با این دسته از شرکت ها همکاری داشته باشند.

شرکت های مشاوری که در کار خود موفق و با تجربه هستند می توانند با موسسات دولتی نیز وارد همکاری شوند. در واقع دامنه فعالیت این شرکت ها محدود به کارفرمایان خصوصی نخواهد بود. این شرکت ها قادر هستند در پروژه های بین المللی نیز پیشنهاد همکاری دریافت کنند. به همین دلیل سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی با طراحی یک سیستم بسیار کارآمد شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل را رتبه بندی می کند.

 

مراجعه به سامانه ساجات برای رتبه بندی شرکت های مشاور

سامانه ساجات، توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای رتبه بندی شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل تشکیل شده است. متقاضیان اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت رتبه خود می کنند. در این سامانه اطلاعات متقاضیان در ابتدا به صورت غیر حضوری بررسی می شود. در ادامه متقاضیانی که احتمال اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل را دارند به صورت حضوری به مراکز تعیین شده فراخوانده می شوند. طبق پروتکل های سامانه ساجات، متقاضیان با توجه به رزومه خود در سه پایه رتبه بندی می شوند. رتبه ۱ مربوط به شرکت هایی با حداکثر امتیاز است. شرکت های مشاوری که حداقل شرایط لازم را دارند رتبه ۳ را دریافت می کنند.

 

شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل
شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل

 

مدارک لازم اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل

 

 1. ثبت آخرین صورت جلسه سهامداران شرکت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی: یعنی کپی برابر اصل مدارک باید در سامانه ساجات ثبت شوند.
 2. اگر قبلا رتبه ای اخذ کرده بودید و قصد شما از ثبت درخواست ارتقا رتبه است، باید یک گواهی معتبر از رتبه قبلی خود ارائه دهید.
 3. ارائه مشخصات دقیق از رزومه هیئت مدیره و سهامداران شرکت
 4. در درخواست اخذ رتبه شرکت، باید مدارک شناسایی هیئت مدیره و سهامداران شرکت در سایت ثبت شوند.
 5. برای سهامداران و متقاضیان مذکر کارت پایان خدمت الزامی است.
 6. اظهارنامه مالیاتی شرکت از جمله ترازنامه و جدول سود و زیان معاملات حتما باید ثبت شود.
 7. تعهدنامه ای که عدم دخالت کارمندان دولت را ضمانت می کند.
 8. ثبت سوابق کاری برای کارمندان رسمی شرکت
 9. پروژه های چند سال اخیر شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهنده تجربه کاری متقاضی است.
 10. گواهی و مدارک مربوط به تامین اجتماعی ( سوابق بیمه مهندسین ترافیک و حمل و نقل)
 11. آدرس محل اقامت و مشخصات دقیق افراد امتیاز آور برای شرکت
 12. آدرس محل اقامت و مدارک شناسایی دقیق سهامداران ۵ درصد و کمتر از آن در شرکت
 13. مدارکی که نشان می دهند ثبت شرکت به صورت رسمی انجام گرفته مثل: روزنامه رسمی، اساسنامه و تقاضانامه و …

 

شرایط امتیاز آور برای اخذ رتبه مشاور ترافیک و حمل و نقل

 

 1. هیئت مدیره شرکت های مشاور ترافیک و حمل و نقل دارای تحصیلات تکمیلی باشند.
 2. بیش از دو سوم هیئت مدیره شرکت مشاور، رشته کارشناسی مرتبط داشته باشند.
 3. در آزمون های ادواری و یا المپیاد های علمی شرکت کرده و مقام آورده باشند.
 4. در آزمون های کارشناسی ارشد و یا دکتری جزو رتبه های برتر باشند.
 5. سابقه فعالیت درخشان داشته باشند و رضایت کارفرمایان قبلی را کسب کرده باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان