نحوه اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب
اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

رشته مهندسی آب یکی از پر نفوذ ترین رشته های مهندسی است. فارغ التحصیلان این رشته قادر هستند در ۴ شاخه، تخصص دریافت کنند. یکی از مهم ترین تخصص های مهندسی آب، تاسیسات آب و فاضلاب است. با توجه به اهمیت این دانش در ساخت و هماهنگی تاسیسات شهری، فارغ التحصیلان این رشته در بخش مطالعات آب رسانی شهری و ایجاد شبکه های توضیع آب مطالعاتی را به انجام می رسانند.

فعالیت فارغ التحصیلان رشته تاسیسات آب و فاضلاب در دو زمینه اجرایی و نظارتی فعالیت می کنند. علاوه بر این که مهندسان رشته تاسیسات آب و فاضلاب در طراحی زیر ساخت های تصفیه خانه ها قادر به نظارت بر نحوه عملکرد تیم های اجرایی نیز هستند. در واقع شرکت های مشاور تاسیسات آب و فاضلاب با نظارت بر نحوه عملکرد تصفیه خانه های شهری و روستایی، بر نحوه بهرمندی از پسماند فاضلاب نیز نظارت می کنند.

 

شرکت های مشاور تاسیسات آب و فاضلاب در چه زمینه ای فعالیت می کنند؟

شرکت های مشاور تاسیسات آب و فاضلاب شرکت هایی متشکل از متخصصین رشته آب هستند و بر نحوه عملکرد شرکت های پیمانکاری نظارت می کنند. همکاری با شرکت های مشاور موجب می شود هزینه کارفرمایان اتلاف نشود و با سرمایه گذاری صحیح و در زمان مناسب کار پایان یابد. اما موضوع چالش برانگیز این است که شرکت های مشاور تاسیسات آب و فاضلاب همگی در یک رده بندی قرار ندارند. شرکت های مشاوری که در کار خود موفق و با تجربه هستند می توانند با موسسات دولتی نیز وارد همکاری شوند. در واقع دامنه فعالیت این شرکت ها محدود به کارفرمایان خصوصی نخواهد بود. این شرکت ها قادر هستند در پروژه های بین المللی نیز پیشنهاد همکاری دریافت کنند.

 

شرایط و اولویت رشته های گرید مشاور تاسیسات آب و فاضلاب
شرایط و اولویت رشته های گرید مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

مراجعه به سامانه ساجات برای رتبه بندی شرکت های مشاور

سامانه ساجات، توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای رتبه بندی شرکت های مشاور تاسیسات آب و فاضلاب تشکیل شده است. متقاضیان اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت رتبه خود می کنند. در این سامانه اطلاعات متقاضیان در ابتدا به صورت غیر حضوری بررسی می شود. در ادامه متقاضیانی که احتمال اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب را دارند به صورت حضوری به مراکز تعیین شده فراخوانده می شوند. طبق پروتکل های سامانه ساجات، متقاضیان با توجه به رزومه خود در سه پایه رتبه بندی می شوند. رتبه ۱ مربوط به شرکت هایی با حداکثر امتیاز است. شرکت های مشاوری که حداقل شرایط لازم را دارند رتبه ۳ را دریافت می کنند.

شرکت های مشاور  تاسیسات آب و فاضلاب برای تشکیل کادر هیئت مدیره خود باید از فارغ التحصیلان رشته های مرتبط آب و فاضلاب استفاده کنند. هر چه افراد بیشتری از هیئت مدیره شرکت تخصص مرتبط به آب و فاضلاب داشته باشند، احتمال کسب رتبه های بالاتر افزایش می یابد. رشته های دانشگاهی مرتبط به آب و فاضلاب در اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب به ۳ درجه تقسیم می شوند. احتمال اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب برای فارغ التحصیلان رشته های درجه اول از همه بیشتر است.

کمترین درجه نیز به فارغ التحصیلان رشته های اولویت ۳ تعلق دارد. شرکت هایی که در کادر هیئت مدیره و سهامداران خود فارغ التحصیلان رتبه های درجه اول را دارند رتبه های بالاتری را کسب می کنند. در واقع این رشته ها و افراد فارغ التحصیل آن ها اعضای امتیاز آور شرکت محسوب می شوند.

 

اولویت بندی رشته های دانشگاهی در دریافت رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

 1. رشته های اولویت اول: مهندسی آب و فاضلاب، عمران آب، هیدرولیک، سازه های هیدرولیک، تاسیسات آبیاری، راه و ساختمان، مکانیک، الکترو مکانیک تاسیسات، مهندسی سازه
 2. رشته های اولویت دوم: مهندسی آب و خاک، تاسیسات آبیاری، زهکشی، انواع مهندسی برق ( برق، الکترونیک، قدرت، کنترل، ابزار)، مهندسی زیست، شیمی و بهداشت محیط
 3. رشته های اولویت سوم: منابع آب، هیدرولوژی، مکانیک خاک، ژئوتکنیک، هیدروژئولوژی، اقتصاد، علوم اجتماعی، مهندسی معدن، مهندسی زلزله

 

مدارک مورد نیاز اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب
مدارک مورد نیاز اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

مراحل و مدارک لازم اخذ رتبه مشاور تاسیسات آب و فاضلاب

 

 1. ثبت آخرین صورت جلسه سهامداران شرکت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی: یعنی کپی برابر اصل مدارک باید در سامانه ساجات ثبت شوند.
 2. اگر قبلا رتبه ای اخذ کرده بودید و قصد شما از ثبت درخواست ارتقا رتبه است، باید یک گواهی معتبر از رتبه قبلی خود ارائه دهید.
 3. ارائه مشخصات دقیق از رزومه هیئت مدیره و سهامداران شرکت
 4. در درخواست اخذ رتبه شرکت، باید مدارک شناسایی هیئت مدیره و سهامداران شرکت در سایت ثبت شوند.
 5. برای سهامداران و متقاضیان مذکر کارت پایان خدمت الزامی است.
 6. اظهارنامه مالیاتی شرکت از جمله ترازنامه و جدول سود و زیان معاملات حتما باید ثبت شود.
 7. تعهدنامه ای که عدم دخالت کارمندان دولت را ضمانت می کند.
 8. ثبت سوابق کاری برای کارمندان رسمی شرکت
 9. پروژه های چند سال اخیر شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهنده تجربه کاری متقاضی است.
 10. گواهی و مدارک مربوط به تامین اجتماعی ( سوابق بیمه مهندسین آب و فاضلاب)
 11. آدرس محل اقامت و مشخصات دقیق افراد امتیاز آور برای شرکت
 12. آدرس محل اقامت و مدارک شناسایی دقیق سهامداران ۵ درصد و کمتر از آن در شرکت
 13. مدارکی که نشان می دهند ثبت شرکت به صورت رسمی انجام گرفته مثل: روزنامه رسمی، اساسنامه و تقاضانامه و …

 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان