شرایط اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی

اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی
اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی

 

اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی

 

طبق مفاد مشخص شده توسط سازمان جهانی ایزو، برای تمام اعمال فنی مهندسی از جمله ساخت قطعات ماشین آلات و یا بسیاری از فعالیت های فنی مهندسی دیگر، استاندارد هایی وجود دارند. متخصصان و مشاورانی تحت عنوان بازرس فنی با کسب اطلاعات و علوم لازم در زمینه آزمایش و سنجش به نظارت کردن بر نهاد های مختلف می پردازند. در واقع کارشناسان و بازرسان فنی با انجام تست ها و آزمایش های کنترل کیفی مطابقت عمل انجام شده و یا محصول به تولید رسیده، با استاندارد های مشخص شده را بررسی می کنند.

شرکت های مشاور بازرسی فنی، نهاد هایی متشکل از متخصصین علوم رشته های فنی هستند و وظیفه نظارت و کنترل کیفی را بر عهده دارند. مشاوران فنی بسته به دانش و تخصص خود در انواع زمینه های صنعتی، الکترونیکی، ساختمانی، آب و فاضلاب و … فعالیت می کنند. این متخصصان با سرمایه گذاران وارد همکاری شده و از ابتدای کار تا مراحل پایانی آن را مورد بازرسی قرار می دهند. در واقع این شرکت ها وظیفه دارند علاوه بر مشخص کردن کیفیت عمل و محصول تولید شده، میزان آسیب دیدگی و ماندگاری قطعات را نیز پیشبینی کنند.

 

شرکت های مشاور بازرسی فنی به چه نحوی فعالیت می کنند؟

شرکت های مشاور بازرسی فنی شرکت هایی متشکل از متخصصین رشته های فنی هستند و بر نحوه عملکرد شرکت های پیمانکاری نظارت می کنند. همکاری با شرکت های مشاور موجب می شود هزینه کارفرمایان اتلاف نشود و با سرمایه گذاری صحیح و در زمان مناسب کار پایان یابد. اما موضوع چالش برانگیز این است که شرکت های مشاور بازرسی فنی همگی در یک رده بندی قرار ندارند. شرکت های مشاوری که در کار خود موفق و با تجربه هستند می توانند با موسسات دولتی نیز وارد همکاری شوند. در واقع دامنه فعالیت این شرکت ها محدود به کارفرمایان خصوصی نخواهد بود. این شرکت ها قادر هستند در پروژه های بین المللی نیز پیشنهاد همکاری دریافت کنند.

 

مدارک لازم رتبه بندی شرکت های مشاور بازرسی فنی
مدارک لازم رتبه بندی شرکت های مشاور بازرسی فنی

 

مراجعه به سامانه ساجات برای رتبه بندی شرکت های مشاور

سامانه ساجات، توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای رتبه بندی شرکت های مشاور بازرسی فنی تشکیل شده است. متقاضیان اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی با ثبت اطلاعات خود در این سامانه، اقدام به دریافت رتبه خود می کنند. در این سامانه اطلاعات متقاضیان در ابتدا به صورت غیر حضوری بررسی می شود. در ادامه متقاضیانی که احتمال اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی را دارند به صورت حضوری به مراکز تعیین شده فراخوانده می شوند. طبق پروتکل های سامانه ساجات، متقاضیان با توجه به رزومه خود در سه پایه رتبه بندی شرکت می شوند. رتبه ۱ مربوط به شرکت هایی با حداکثر امتیاز است. شرکت های مشاوری که حداقل شرایط لازم را دارند رتبه ۳ را دریافت می کنند.

 

مدارک لازم اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی

 

 1. ثبت آخرین صورت جلسه سهامداران شرکت برای متقاضیان حقیقی و حقوقی: یعنی کپی برابر اصل مدارک باید در سامانه ساجات ثبت شوند.
 2. اگر قبلا رتبه ای اخذ کرده بودید و قصد شما از ثبت درخواست ارتقا رتبه است، باید یک گواهی معتبر از رتبه قبلی خود ارائه دهید.
 3. ارائه مشخصات دقیق از رزومه هیئت مدیره و سهامداران شرکت
 4. در درخواست اخذ رتبه شرکت، باید مدارک شناسایی هیئت مدیره و سهامداران شرکت در سایت ثبت شوند.
 5. برای سهامداران و متقاضیان مذکر کارت پایان خدمت الزامی است.
 6. اظهارنامه مالیاتی شرکت از جمله ترازنامه و جدول سود و زیان معاملات حتما باید ثبت شود.
 7. تعهدنامه ای که عدم دخالت کارمندان دولت را ضمانت می کند.
 8. ثبت سوابق کاری برای کارمندان رسمی شرکت
 9. پروژه های چند سال اخیر شخص حقیقی و حقوقی که نشان دهنده تجربه کاری متقاضی است.
 10. گواهی و مدارک مربوط به تامین اجتماعی ( سوابق بیمه مهندسین فنی)
 11. آدرس محل اقامت و مشخصات دقیق افراد امتیاز آور برای شرکت
 12. آدرس محل اقامت و مدارک شناسایی دقیق سهامداران ۵ درصد و کمتر از آن در شرکت
 13. مدارکی که نشان می دهند ثبت شرکت به صورت رسمی انجام گرفته مثل: روزنامه رسمی، اساسنامه و تقاضانامه و …

 

شرایط اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی
شرایط اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی

 

شرایط اخذ رتبه مشاور بازرسی فنی

 

شرکت های مشاور بازرسی فنی برای تشکیل کادر هیئت مدیره خود باید از فارغ التحصیلان رشته های مرتبط مهندسی استفاده کنند. هر چه افراد بیشتری از هیئت مدیره شرکت تخصص مرتبط داشته باشند، احتمال کسب رتبه های بالاتر افزایش می یابد. به طور کلی دسته ای از شرایط و ویژگی ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی در کسب رتبه مشاور الزام آور نیست، اما وجود این ویژگی ها می تواند احتمال کسب رتبه را افزایش دهد. در ادامه به چند  مورد از این ویژگی ها می پردازیم:

 1. هر چه میزان اشخاص حقیقی دارای تحصیلات تکمیلی مثل ارشد و دکتری در هیئت مدیره شخص حقوقی بیشتر باشد، احتمال اخذ رتبه های بالا بیشتر خواهد بود.
 2. اگر اعضای هیئت مدیره شخص حقوقی متشکل از رتبه های برتر آزمون های ارشد و دکتری و المپیاد های علمی باشد، احتمال اخذ رتبه ۱ افزایش می یابد.
 3. شرکت در آزمون های ادواری و ارائه تحقیقات و مقاله های علمی می تواند شانس اخذ رتبه را افزایش دهد.

 

5/5 - (2 امتیاز)
مشاوره رایگان